Recenzja książki „Jeszcze tego nie wiesz? Słowa, które zmieniają życie…”

Kilka słów refleksji o nowej książce x. Piotrka Śliżewskiego pt. „Jeszcze tego nie wiesz? Słowa, które zmieniają życie…” okiem zwykłego świeckiego. 

Możemy sobie od razu postawić pytanie, czy naprawdę potrzebujemy kolejnej książki napisanej przez katolickiego duchownego, która będzie nas przekonywać do pogłębiania życia duchowego?

Cóż, odpowiedź brzmi tak. Pozwólcie, że podam za tym kilka racji:

  1. Rozbija stereotypy – książka bardzo dobitnie pokazuje czym tak naprawdę ma być wiara w Chrystusa – rozbija „kościółkowe” myślenie o tym, że wystarczy raz w tygodniu wyskoczyć na godzinkę do kościółka i „oddać Bozi” to, co się należy, a potem już można żyć po swojemu. Autor nie pozostawia wątpliwości – to nie jest naśladowanie Chrystusa. Pokazuje natomiast w bardzo jasny i obrazowy sposób, że chrześcijaństwo nie jest religią naturalną pierwotnych ludzi, w której oddaje się ofiarę bóstwom, a one w zamian zsyłają pomyślność ludziom, lecz, że jest przygodą, do której Bóg nas zaprasza „na całego”,
  2. Krótko i konkretnie – możemy tam znaleźć zwięzłe historie konkretnych ludzi, którzy spotkali się z Bogiem i to zmieniło ich życie. W tych przykładach możemy odnaleźć historię własnego życia i na konkretach (np. historia Natanaela lub św. Jana) zobaczyć jak Bóg próbuje nas odszukać dzisiaj, w tym, co właśnie teraz przeżywamy. To każe patrzeć na Biblię nie jako na historyczne zapiski o zamierzchłych postaciach, lecz jak na Słowo Boga skierowane „do mnie na tę chwilę żeby zmieniać moje życie”.
  3. Otwiera drzwi Kościoła – książka świetnie przedstawia „rewolucyjne” idee Soboru Watykańskiego II i otwiera nasze umysły na Boga, który jest większy niż nasze schematy dotyczącego Jego osoby. Autor bardzo wyraźnie pokazuje, że choć Kościół jest Oblubienicą Chrystusa, to Bóg wcale nie ogranicza się do działania tylko w swoim Kościele, lecz szuka ludzi także poza wspólnotą wierzących. W ten sposób lektura zachęca nas do szukania dobra nie tylko pośród katolików, ale także u ateistów, czy ludzi innych wyznań.
  4. Wzywa do działania – na stronach tej książki bardzo mocno podkreślany jest fakt, że wiara nie jest systemem twierdzeń o tym, kim jest Bóg, lecz jest czymś, co wymaga naszej akcji – zaangażowania „na 100 %”, które nie będzie uznaniem czegoś za prawdziwe na poziomie intelektu, lecz czymś, co wymaga całkowitego za-wierzenia Bogu i oddania naszych planów i pomysłów jemu. To jest całkowite odwrócenie myślenia o Bogu, który nie jest już „Wielkim Programistą”, lecz najbliższym przyjacielem człowieka.
  5. Podnosi z kanapy – „Nie czekaj jak na zbawienie” – pisze Autor. Bóg nie chce żebyś był lub była wierzącym oderwanym od praktyki, lecz wzywa cię – jak mówił Franciszek podczas ŚDM – do „podniesienia się z kanapy”, czyli opuszczenia swojej strefy religijnego komfortu i pełnego oddania się Bogu – zaufania mu w ważnych decyzjach życiowych, w sprawach finansowych, a zwłaszcza do wyjścia do innych ludzi, którzy jeszcze nie spotkali Boga i głoszenia im Dobrej Nowiny.

Książka ks. Piotrka bezceremonialnie wywraca „do góry nogami” nasze ułożone i wygodne myślenie o chrześcijaństwie i zaprasza do tego, żeby otworzyć się na Słowa Boga, a przez to, dać Bogu zmieniać siebie.
Ale czy masz tyle odwagi żeby podważyć swoje pomysły na życie czy Kościół i posłuchać tego, co On ma do powiedzenia w tej sprawie?

Więcej tutaj: https://syjon.pl/produkt/jeszcze-tego-nie-wiesz-slowa-ktore-zmieniaja-zycie/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *