O ukrytej logice

Drogi Ty,

Teza 1: Każdy z nas jest logikiem. Tak, tak każdy. Każdy z nas myśli logicznie – codziennie stosujemy skomplikowane prawa logiki, mimo że nikt z nas na lekcjach matematyki nie uważał. Notorycznie stosujemy sylogizmy, a większość nie słyszało o logice formalnej. Człowiek, Mój Drogi, to logik bez wyboru.

Jeżeli masz wątpliwości co do tezy pierwszej, to właśnie ją potwierdzasz. No bo co Ty właściwie robisz? Sprawdzasz czy moja teza jest logicznie poprawna; szukasz założeń i sprawdzasz co z nich wynika, a co nie. Chcąc, nie chcąc działasz zgodnie z metodologią logiki.

Nie możesz odstawić logicznego myślenia na bok. Nie musisz studiować logiki, żeby myśleć logicznie – logika niejako jest już w nas wpisana. Każde słowo, myśl i działanie przebiega według jej praw.

Oto jedno ze skomplikowanych praw logicznych, które wszyscy stosujemy. Reguła podstawiania lub analogia, powszechnie znana i używana jako porównanie. Często jest tak, że chcemy komuś coś opisać lub wytłumaczyć poprzez porównanie tego do rzeczy, którą już zna. Robimy to na porządku dziennym. Oto wyraźny i popularny przykład analogii:

W Biblii jest taka przypowieść o siewcy i ziarnach (Mt 13). Jezus chce wytłumaczyć zależność, jaka zachodzi pomiędzy postawą człowieka, a jego nagrodą w następnym życiu. Porównuje więc ową zależność do tej, która zachodzi pomiędzy siewcą, a zasianym ziarnem. Słuchacze to rolnicy, więc kiedy Jezus przedstawia im tę relację, mogą sobie podstawić za los ziarna postawę człowieka, a za plon królestwo niebieskie. W ten sposób rozumieją co trzeba robić, aby tam się dostać.

To tylko jeden przykład. Ma on posłużyć do tezy nr 2: wszystkie myśli, słowa i zachowania kryją w sobie logiczną strukturę. Zawsze, tak jak w biblijnym przykładzie, możemy przeprowadzić analizę wypowiedzi i dotrzeć do jej matematycznej struktury. Wracając do początku, każdy jest logikiem(1). Logikiem w szerszym znaczeniu, czyli osobą, która używa logiki (rozwijanej przez logików-naukowców) do myślenia i mówienia.

Czy jest jakiś wniosek praktyczny? Mogę tylko poradzić, abyś zachowywał logiczną czujność w stosunku do tego, co mówią/robią inni i do tego, co Ty sam myślisz. Analizuj i sprawdzaj, aby nie umknął Ci jakiś nonsens.

J.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *